„Brytyjskie doświadczenie” panujący Sikorski


Spotkanie z Radkiem Sikorskim wynikło bardziej w biegu. Nie mogłam obserwować napełniającej się sali, zagubionych spojrzeń, uścisków rąk. Gdy weszłam aula była pełna ludzi. W pierwszych rzędach „bardziej wygodne” niskie, z zielonym obiciem fotele od pozostałych drewnianych, ze strzelistymi oparciami krzeseł. Była to uniwersytecka sala wykładowa. „Kandydat na kandydata” przemawiał z mównicy. Obok niego także znalazł się Jan Kozłowski. Jednak witał go już ktoś inny. W ramach zwiększenia wiarygodności przeczytał list od Janusza Lewandowskiego ze słowami „nieoficjalnego” poparcia.

Gdańsk. Radek Sikorski zaczął swoje przemówienie od kilku wyuczonych, bardzo słodkich zwrotów. Uznał, że ulica Mariacka jest najpiękniejszą. Swoje „gdańskie” pochodzenie, przywiązanie uwidocznił we wspomnieniu o warsztacie rusznikarskim, Klemensa Sikorskiego, przy ulicy Mariackiej. Tu w Gdańsku – wiatr od morza, mieszkańcy otwarci na kontakty ze światem.

Młodzi. Minister kieruje swoje słowa do młodych. Sprawia wrażenie, jakby nie tyle co chodziło mu o przekonanie wyborców w pra-wyborach, ale o jak największą ilość głosów w ogóle dla PO. Zwrot młodzi, umiejscowienie – w nowoczesnej auli Politechniki Gdańskiej było przeciwieństwem usposobienia Komorowskiego i jego spotkania z wyborcami. Sikorski wydawał się bardziej kontaktowy i otwarty.

Jako prezydent nie obiecuje 100 milionów dla każdego jak pewien Gdańszczanin. Za to obiecuję mniej długich przemówień. Prezydentura wiąże się ze zwierzchnictwem Sił Zbrojnych, reprezentowaniem na zewnątrz i realizowaniem, planowaniem długofalowych wyzwań. Propaguję odświeżony model polskiego patriotyzmu. Daję szansę na darmowy PR, przełom wizerunkowy i symboliczny. Pokazanie innym, że Polska jest w stanie czymś zaskoczyć (…) Obiecuję jeśli zostanę prezydentem obniżę własną wyrazistość. Nie będę komentować. Nawiążę relacje z wszystkimi siłami politycznymi kraju. W Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zasiądą szefowie stronnictw.

Światowiec. W 1989 roku, ze swoich „wojaży”, Sikorski wrócił do Polski. Wybrałem Polskę. Podkreśla, że obietnicę „drugiej Irlandii” Platformy Obywatelskiej spełniło się z nawiązką. Myślami bardzo często wraca do Ameryki (jakbyśmy, po Irlandii, mieli zamiar gonić ją). Podkreśla swoje „światowe” obycie. Znajomość uniwersytetów (przy pytaniu o reformę oświaty – wymienia te zagraniczne, najlepsze: Harvard, Yale, Cambridge, Oxford – żyją z własnych patentów), realiów (w USA istnieje poczucie czci i cieszenia się z każdego osobistego sukcesu – patriotyzm pozytywny i świadomy), społeczeństwa (w Ameryce ciągle oceniają).

Filozofią Sikorskiego jest przyjazne, pozytywne państwo (…) Przyszłość Europy i Polski nie tkwi w taniej sile roboczej ale we własności intelektualnej, patentach. Jakość kształcenia musi się podnieść. Polska jest lepsza niż stereotyp o niej. Chcę by młodzież miała poczucie styku w krwiobiegu myśli światowej. „Nigdy nie zapominaj kto Cię przyprowadził na bal” – to w roku 2007 zwyciężyliśmy dzięki młodym. Do wszystkiego w życiu doszedłem sam, rosłem wraz z Wolną Polską, tu związałem swoją przyszłość.

Bracia Kaczyńscy. Nie chcę krytykować Kaczyńskich, bo są u chorej matki – ludzka solidarność. W kilka chwil później komentuje weto (które dla Sikorskiego jest błędem kiedy nie ma innej propozycji). Rząd ma mandat, składa obietnice, jeśli naród zagłosował na rząd, ustawa przeszła przez Sejm i Senat – ja z mądrości swojej stawiam weto, to znaczy, że stawiam siebie wyżej. Naród przecież takie decyzje rozliczy.

Błędem Lecha Kaczyńskiego był premier brat. Pewne dziedziny oddał mu w arendę, a prezydent nie rządzi. „Brytyjskie doświadczenie” podpowiada, że prezydent panuje. Może mieć zdanie wobec rządu, chwalić i ganić, nie może wydawać jednak poleceń. Daje przykład prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który brał stanowisko rządu i reszty – godził.

Unia Europejska. Sikorski dąży do przełamywania ostatnich  barier w usługach, przełamywania kryzysu. Proponuje polską autorką politykę – wzmocnienie sił zbrojnych i obronności w Unii Europejskiej. Polska może być liderem. Stać nas na większą śmiałość – prezydenturę zachodnią. Partnerstwo Wschodnie jest ssaniem, przyciąganiem cywilizacyjnym.

Prezydentura. Radek Sikorski zapytany o przyszłych, bliskich współpracowników i słowa kontrkandydata – Bolesława Komorowskiego na temat miejsca Giertycha mówi: złośliwość, cios poniżej pasa. Nie wypieram się znajomych, ale nie jesteśmy sojusznikami (z Giertychem). Nie można dzielić skóry na niedźwiedziu. Jednak Sikorski zapewnia, że będzie sięgał po najlepszych, postawię na ludzi świadomych, że wybierani są ze względu na ciężką pracę i zdolności, a nie na legitymację partyjną. Muszą się znać na tym co robią, ludzie którzy mówią nie – test kompetencji, a nawet przyjaźni.

W trakcie zadawania pytań następuje też krótka przerwa na odczytanie sms’a od Jana Bieleckiego: Radku, good luck. Minister kończy spotkanie dziękując za prezenty (które otrzymał w trakcie spotkania) na Pierwszy Dzień Wiosny. Mówi o PO: pokazaliśmy Polsce, że jesteśmy partią nowego typu. Prezydentura musi być śmielsza-ambitniejsza, nie natomiast zacna-zachowawcza. Prosi o danie szansy Nowej Polsce.

*

Szczerze, po spotkaniu z Komorowskim miałam mieszane uczucia. Nie powiedział nic konkretnego, oparł swoje przemówienie na antynomiach. Jednakże spotkanie z kolejnym kandydatem przewiało wątpliwości. W obliczu szerszej, horyzontalnej kampanii wyborczej. Bardziej pro-europejskiej, światowej, sławnej Bronisław Komorowski moim zdaniem wydaje się być lepszym kandydatem. Radek Sikorski z całą swoją pozytywną filozofią i aktywnością jest lepszym ministrem niż Bronek Marszałkiem.

Ja i Radek Sikorski :)

PS ”Kocham Cię, Radku, wygrała Platforma!” i Bronisław Komorowski.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “„Brytyjskie doświadczenie” panujący Sikorski

  1. Pingback: Wstęp & podsumowanie #1 « N a v r a n t

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s