“Z ziemi smoleńskiej do Polski”, 10 kwiecień, sobotnia katastrofa.


7:23 Zgodnie z planem prezydencki samolot startuje z z warszawskiego lotniska Okęcie.

8:20 Rozmowa telefoniczna Lecha Kaczyńskiego z bratem: wszystko w porządku. Za kwadrans lądujemy. Dwa kwadranse i sześć minut później. Rozbił się prezydencki samolot Tu-154. Jest godzina 8:56.

Około godziny 9:00 miał wylądować na lotnisku wojskowym Siewiernyj w Smoleńsku. O 9:30 miały rozpocząć się uroczystości upamiętnienia 70lecia zbrodni katyńskiej.

9:26 Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało oficjalnie o katastrofie. Przez kilka następnych minut rosyjscy strażacy gasili płonący wrak. Na początku media nie potrafiły uwierzyć w to co się stało. Było to niewyobrażalne. Nie do uwierzenia. Nie do zrozumienia. Informacja o dramacie szybko obiegła światowe media stając się tematem dnia. Polacy spontanicznie zbierali się pod Pałacem Prezydenckim, domami ofiar katastrofy składając kwiaty, znicze, zdjęcia. Polska pogrążyła się w żałobie.

9:54 Gubernator obwodu smoleńskiego potwierdził śmierć 87 osób. Popołudniu oficjalnie potwierdzono, jednak zwiększyła się liczba ofiar do 96 osób. Przeszło godzinę temu straciliśmy kwiat polskiej inteligencji.

12:00 Z katedry wawelskiej odezwał się dzwon Zygmunta, który odzywa się w czasie ważnych uroczystości dla Polski. Tym razem dzwony biły w żałobie.

13:00 Specjalne posiedzenie rządu. Posłowie zjeżdżają się do Warszawy. Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej przejmuje Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski do czasu wyboru nowego. Kilka dni później Komorowski ogłasza datę wyborów prezydenckich – 20 czerwca.

14:20 Donald Tusk składa kondolencje rodzinom ofiar. Podobno kiedy dowiedział się o katastrofie… płakał.

Wieczór, Jarosław Kaczyński identyfikuje ciało brata. Polska delegacja przyjeżdża do Rosji.

Prezydent Rosji, Dmitrj Miedwiediew: Rosja łączy się z Polską w smutku i żałobie.

Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy: w tej tragicznej chwili pragnę przypomnieć, że Polaków i Francuzów łączy wyjątkowa więź przyjaźni.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel: jestem głęboko wstrząśnięta wypadkiem i śmiercią Prezydenta Polski.

Były prezydent, Lech Wałęsa: umarła elita narodu.

Były prezydent, Aleksander Kwaśniewski: nie znajduję słów, żeby wyrazić żal. To jest tragedia nas wszystkich.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek: to niewyobrażalna katastrofa w skali Europy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama: w takich chwilach wszyscy jesteśmy Polakami.

11 kwietnia. Ciało prezydenta wraca „z ziemi smoleńskiej do Polski”. Trumnę prezydenta pożegnał premier Rosji, Władimir Putin. Na trasie przejazdu stały tysiące Warszawiaków by złożyć hołd. Wyglądało to tak jakby wszyscy mieszkańcy wyszli na ulicę. Rzeka ludzi pod Pałacem Prezydenckim. Papież Benedykt XVI modli się za ofiary.

12 kwietnia. Do Moskwy przyjechały rodziny ofiar w celu identyfikacji. Zidentyfikowano żonę prezydenta, Marię Kaczyńską, po charakterystycznej obrączce. NATO uczciło katastrofę minutą ciszy.

13 kwietnia. Ciało Pierwszej Damy wraca do Polski. Na trasie przejazdu witano panią Marię ulubionymi kwiatami, białymi tulipanami. W Sejmie Zgromadzenie Narodowe też uczciło pamięć minutą ciszy. Na miejscach zmarłych posłów położono wiązanki. Rodzina i metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podjął decyzję o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu. Żałoba została przerwana przez protesty.

14 kwietnia. Więcej faktów odnośnie katastrofy wychodzi na jaw. Wiemy, że po uderzeniu lewym skrzydłem w wierzchołki drzew, samolot runął na ziemię. Na miejscu tragedii trwają intensywne prace. Odnaleziono nienaruszony wieniec, który prezydent miał złożyć w Katyniu. 30 trumien z ciałami ofiar wraca do kraju.  Parlament Europejski oddał hołd poprzez przeczytanie nazwisk ofiar. Wróciliście do ojczyzny, wróciliście do swych bliskich, ale dziś wasi bliscy płaczą, płacze cała ojczyzna (Donald Tusk).

15 kwietnia. Do Polski powróciło ciało ostatniego prezydenta II RP na uchodźctwie, Ryszarda Kaczorowskiego. Czas odpocząć polski pielgrzymie, czas odpocząć druhu-prezydencie, czas odpocząć dobry żołnierzu (Bronisław Komorowski). Warszawscy radni nadali tytuł honorowego obywatelstwa Lechowi Kaczyńskiemu.

16 kwietnia. Kolejne trumny wracają do Warszawy. To już szósty dzień, gdy Polska wita swoich bohaterów. Tu, na lotnisku spotyka się swoista warta honorowa składająca się z rodzin ofiar, władz państwowych, żołnierzy. Pełnimy tę wartę na cześć ludzi, którzy oddali swoje życie będąc w służbie (Donald Tusk). Na Wawelu trwają intensywne przygotowania do uroczystości pogrzebowych. Na lotnisku w Smoleńsku przywieziono fragmenty wraku, które mają pomóc zrozumieć co się stało w sobotę.

17 kwietnia, 8:56. W całej Polsce rozlega się głos syren i dzwonów. Polacy oddają hołd tragicznie zmarłym. Polska zamarła w miejscu i w ciszy. Ludzie zbierają się pod domami ofiar i Pałacem. Szukają komfortu, ukojenia we wspólnej tragedii. W południe na placu Piłsudzkiego odbywają się uroczystości ku czci ofiar.

Leszku, Leszku. Słowa patriotyzm, pamięć historyczna, polska tożsamość, nie były dla Ciebie pustymi dźwiękami. Nasycałeś je głęboką treścią. Ostatni piątkowy wieczór spędziliśmy wspólnie (…) Powiedziałeś nam wtedy, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem PRL-u. Powiedziałeś też, że racje nie są rozłożone równo między wszystkie narody, że rację mają ci, którzy walczą o wolność. Sam też walczyłeś o wolność (…) – przemówienie Macieja Łapińskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta – Pani Prezydentowo, nasza wspaniała Pierwsza Damo. Marylko, znaliśmy się tyle lat. Zawsze podziwiałem Twoją mądrość, Twój takt, ale także niezależność poglądów. Promieniowałaś ciepłem nie tylko na swoją rodzinę, ale także na nas wszystkich (…)

Nigdy nie pozwólcie, aby ta pamięć była zawłaszczana przez obce osoby. Przekażcie kiedyś to posłanie dzieciom, niech ta pamięć trwa. Zobowiązuję was: pilnujcie tego miejsca i pamięci waszych przodków (…) – tragicznie zmarły Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, przytoczyła jego córka na uroczystościach.

18 kwietnia. Trumny pary prezydenckiej transportowane są na Wawel. Przejeżdżają obok Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało na polecenie Lecha Kaczyńskiego. W Krakowie, po drodze, ludzie krzyczeli „dziękujemy!”.

21 kwietnia. Specjalistom pracującym na miejscu tragedii udało się zsynchronizować informacje uzyskane z czarnych skrzynek. Wszystkie prace prowadzone są przez polskich i rosyjskich obywateli.

23 kwietnia. Ostatnie ciała ofiar zostaną sprowadzone do Polski popołudniu.

@ @

One thought on ““Z ziemi smoleńskiej do Polski”, 10 kwiecień, sobotnia katastrofa.

  1. Pingback: Podsumowanie #4 « N a v r a n t

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s