Paweł Smoleński w Cafe Fikcja


We wtorek, 6 listopada, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie pisma o podróżach „Kontynenty” z Pawłem Smoleńskim w gdańskiej klubokawiarni-księgarni Cafe Fikcja (ulica Grunwaldzka 99/101). Spotkanie poprowadzi Jakub Halcewicz-Pleskaczewski („Kontynenty” na Facebook’u), związany z „Gazetą Wyborczą” oraz „Kontynentami”. Rozmowa będzie dotyczyć twórczości reportażysty.

*

Paweł Smoleński to pisarz i reporter. Od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Współpracował z pismami drugiego obiegu pod pseudonimem Tomasz Jerz. Także kilka jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”.

Jest autorem książek o tematyce politycznej: „Pokolenie kryzysu” (Instytut Literacki w Paryżu, 1989), „Gazeta Wyborcza – mirror d’une democratie naissante (Noir sur Blanc, 1991), „Salon patriotów” (Rytm, 1994) czy „Irak. Piekło w raju (Świat Książki, 2004). W 2012 roku wydał słownik-przewodnik po Izraelu „Balagan. Alfabet izraelski” (Agora).

Został laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego za książkę „Pochówek dla rezuna” (wydawnictwo Czarne 2001). Otrzymał nagrodę im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi oraz nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży i esejów „Izrael już nie frunie” (Czarne 2006). W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

*

Etgar Keret tak powiedział o Pawle Smoleńskim:

„Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo.”

1000x Duży Format: Paweł Smoleński poleca i przedstawia swoje najlepsze teksty.

*

Tekst ukazał się na portalu studenckim Ciąg Dalszy Nastąpi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s