„Pieszy student” (ocennik)


Pod Prąd, informator lokalny 2012/2013 (zapraszam do przejrzenia całego magazynu Pod Prąd)

W ciągu 30 minut jazdy Szybką Koleją Miejską możemy przenieść się z miejsca o wielkiej wartości historycznej do nowocześnie zbudowanego portu, po drodze mijając mały i urokliwy kurort. Jak zwiedzić Trójmiasto by poczuć się jego częścią, zobaczyć te miejsca, o których wiedzą tylko Ci z 20-letnim bagażem doświadczenia „podróżnika” rodzinnego miasta?

Park grodowy w Sopocie

Mimo że jest to miejsce zapomniane przez Urząd Miasta i dopiero mieszkańcy wywalczyli jego rewitalizacje, to już w 1858 roku Deotyma w Tygodniku Ilustrowanym tak pisała o nim: Nawet na podróżnych, co zwiedzali prawdziwe góry, dolinka ta czyni wrażenie, bo jest taka dzika, jakby szczelina, przez którą można zajrzeć do głębin baśni o zbójcach i strachach. Park rozciąga się od ulicy Jakuba Goyki, za dawną rezydencją-parkowo willową, aż do styku ulicy Jana Jerzego Haffnera z Aleją Niepodległości. Uroczyste wejście tworzy tunel składający się z sześćdziesięciu lip, których korony tworzą latem swoiste zadaszenie. Większa część terenu znajduje się na skarpie, z której dawniej można było podziwiać panoramę Sopotu. Jednakże obecnie porastają ją liczne drzewa. Przy wąwozie potoku Babidolskiego, który mijamy jako pierwszy, mieściła się słynna sopocka kawiarnia. We wspomnieniach z 1847 roku Elise Püttner pisała: Zawsze do kawy podawano świeże wafle. Jeśli odwróciło się od wafli uwagę lub podziwiało rozległy widok na morze ze statkami, aż po Hel, wykradały je z talerza oswojone gołębie. Był to teren zwany Doliną Młynka, ponieważ na potoku znajdował się młyn, który funkcjonował do XVII wieku. Nieopodal znajdował się Dom Młynarza, po którym pozostały tylko dwa kamienne słupki z zatartym napisem 16…7. Spacer można kontynuować poprzez ominięcie grodziska, gdzie rozpoczyna się Dolina Mokradeł. Na koniec docieramy do doliny potoku Kamiennego, który jest otoczony przez liczne stawy porośnięte na brzegu starymi olszami.

Jedna ze ścieżek w 'Bezimiennym parku' na granicy Sopotu i Gdyni. Dominika StańkowskaPark „Bezimienny”

Z miejsca baśni o zbójcach i strachach można wybrać się do świata Alicji w Krainie Czarów. Jest to park, a raczej teren, który nie posiada oficjalnej nazwy. Rozciąga się wzdłuż Alei Zwycięstwa na granicy Sopotu i Gdyni. Jedno z wejść jest to za pomnikiem Obrońców Gdyni przy Alei Zwycięstwa. Za pomnikiem wchodzi się między zielone, równo przycięte krzewy i wąskimi schodkami opuszcza głośną i pełną samochodów ulicę, by wejść w cichy, spokojny teren porośnięty krzakami róż. Jeśli wybierzemy drogę w lewo dojdziemy do parku orłowskiego, a w prawo możemy zatracić się w magicznym labiryncie. Główna i szeroka droga prowadzi nas do małego mostku miłości i wyjścia z parku na główną ulicę, ale jeśli wybierzemy jedną z wąskich i porośniętych dróżek… cóż nie wiadomo tak naprawdę gdzie wyjdziemy – każdy szlak dokądś prowadzi. Ja natrafiłam na dwa ciekawe szlaki – jeden z, wyłaniającą się za zielonych krzaków, panoramą na morze i drugi, który z osłonecznionego, trawiastego placu z miejscem na ognisko prowadzi nas między, wpierw mały zagajnik brzóz, później w las, który ciągnie się nad morzem i wychodzi prosto na plażę w takim miejscu, że fale obmywają nam stopy. Zachęcam by każdy zgubił się w takim leśnym labiryncie.  W przeciwieństwie do parku grodowego, który zachęca nas cieniem i swoistym mrokiem, jaki tworzą korony wieloletnich drzew, teren bezimienny przypomina spokojną okolicę wsi.

Wieża widokowa w Orłowie

Na koniec warto spojrzeć na trójmiasto z perspektywy tzn. wspiąć się na jedną z wież widokowych i podziwiać nasze trzy miasta. Aby dojść do wieży widokowej w Orłowie należy nie skusić się na zakupy w centrum handlowym Klif, tylko przed galerią z Alei Zwycięstwa skręcić w lewo, w ul. Spółdzielczą pod torami. Ten szlak oznaczony jest czerwonymi trójkątami z białą obwódką. Jeśli nim podążymy w końcu z gęsto porośniętego lasu wyjdziemy na osłoneczniony i trawiasty pagórek, na którym znajduje się wieża widokowa. Taras widokowy czynny jest od 1 kwietnia do 31 października, od godziny 8:00 do 18:00. Możemy z niego podziwiać Zatokę Gdańską. Także na dole znajduje się mapa ze szlakami spacerowymi, dzięki którym możemy dojść do różnych, nieznanych nam jeszcze miejsc (np. do sopockiej dzielnicy Kamienny Potok, do gdyńskich dzielnic Wielki i Mały Kack).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s