Romantyczna beczka winaWedług portalu ucityguides.com najbardziej romantyczne miasta świata to Wenecja, Paryż, Praga, Florencja oraz Rzym. Te miejsca są znane, charakterystyczne i bez wątpienia piękne. Do tej listy dodałabym jeszcze Heidelberg w Niemczech.

Co przyciąga 3,5 miliona turystów rocznie do romantycznego miasta w południowo-zachodniej części Niemiec? Katarzyna, która spędziła tam dwa tygodnie, była wprost oczarowana. – Od razu pokochałam architekturę tego miasta, starą część z główną ulicą i odchodzącymi od niej małymi uliczkami oraz zamek górujący nad miastem. Na wielu pocztówkach to właśnie Stare Miasto i zamek reprezentują 150-tysięczne miasto.

Budowa Heidelberg Schloss rozpoczęła się około 1214 roku. Poszczególne fragmenty były dobudowane w kolejnych stuleciach, dlatego styl architektoniczny to połączenie gotyku i renesansu. Odrestaurowany, zadbany i pokaźny zamek otoczony jest ogrodem, który znajduje się na kilku poziomach wzgórza. Ogród to kilkadziesiąt piaszczystych alejek, które przecinają zadbane, spore trawniki, prowadzące do innych części budowli. Z balkonów jaki tworzą poszczególne piętra ogrodu i z samego zamku rozpościera się zapierający w dech piersiach widok na dolinę i rzekę, a w przejrzysty dzień można ujrzeć w oddali inne miasta regionu metropolitarnego Rhine-Neckar (np. oddalone o 30 kilometrów Mannheim).

Stare miasto, zabytki i witryny sklepowe

Między wzgórzem, na którym stoi zamek, a rzeką Neckar znajduje się Stare Miasto (Altstadt). Przez jej centrum przebiega długa i szeroka ulica (Hauptstraβe), w pobliżu której znajduje się wiele historycznych budynków, na przykład barokowa willa z 1712 roku, kościół z 1410 oraz kamienny most Karla Teodora z 1786. To właśnie od Hauptstraβe odchodzą te wąskie i urocze uliczki, które tak podobają się Kasi. Zazwyczaj prowadzą one w górę albo w dół, co daje na nie dobry widok. Stare miasto i most znajduje się na 12. miejscu w rankingu 100 najlepszych widoków w Niemczech według German National Tourists Board w 2012 roku. A co zajęło pierwsze miejsce? Zamek heidelberski.

Jednakże Stare Miasto to nie tylko zabytkowe budowle i podłużne kamienice z kolorowymi okiennicami i kwiatami w oknach, jest to także centrum handlowe. Znajduje się tam wiele sklepów, począwszy od tych z ubraniami, przez sklepy z trzydziestocentymetrowymi zającami z czekolady i fikuśnie ozdobionymi słodyczami, skończywszy na kawiarni z ławeczką dla Forresta Gumpa. Przestrzeń witryn sklepowych jest zorganizowana, estetyczna i przypomina dzieło sztuki.

Uniwersytet, Marcin Luter i więzienie

Na Starym Mieście możecie także znaleźć plac uniwersytecki, w pobliżu którego znajduje się Stary i Nowy Uniwersytet. Stara uczelnia została założona w 1386 roku i jest to najstarszy uniwersytet w Niemczech. W jej fundamentach znajdują się ruiny klasztoru augustianów, gdzie przebywał Marcin Luter po ogłoszeniu 95 tez w 1517 roku w Wittenberdze.

Niedaleko znajduje się Studenckie Więzienie. W latach 1778-1914 studenci byli więzieni za tzw. kavaliersdelikt, czyli drobne przewinienia (np. zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w nocy, obrażanie profesorów). Władze uczelni mogły więzić studentów od trzech dni do czterech tygodni. W tym czasie uczniowie brali udział w zajęciach, ale po nich musieli wrócić do więzienia. Wielu z nich uwieczniło swój pobyt poprzez podpis, rysunek czy portret na ścianie, które zachowały się do dziś.

Co ciekawe, niedaleko miasteczka uniwersyteckiego w 1907 roku odnaleziono żuchwę człowieka heidelberskiego. Według naukowców, człowiek heidelberski lub jego krewniak dał początek grupie hominidów, do których należał znany i lubiany neandertalczyk.

Kultura, wampiry i zieleń

Zapytałam Kasię, co sądzi o wydarzeniach kulturalnych, jakie ma do zaoferowania miasto. – Heidelberg ma bardzo bogatą ofertę. Szczególnie warto zobaczyć te wydarzenia, które odbywają się na dziedzińcu zamku. Mają one niesamowity charakter, i co więcej, fabuła wiąże się z historią miasta – odpowiedziała.

W tym roku, od 9 do 11 sierpnia, miasto Heidelberg odtworzy historyczny wjazd pary młodej, który miał miejsce 400 lat temu. Fryderyk V i Elżbieta Stuart pobrali się w Londynie, ale jeszcze w tym samym roku odwiedzili rodzinne strony pana młodego, czyli Heidelberg. Para została powitana przez miejscową ludność, zaś ich przyjazd uświetnił pokaz fajerwerków – i tego elementu nie zabraknie w tegorocznej rekonstrukcji tego wydarzenia. A jeśli romantyczne pary także zapragną wziąć XVII-wieczny ślub marzeń – mogą to zrobić. Na zamku bowiem można się pobrać (koszt około 300 euro).

Dodatkowo, co roku w lutym w ramach niemieckiego karnawału (Fasching) odbywa się Bal Wampirów. Każdy może przebrać się za wampira czy inną przerażającą postać i bawić się do bladego świtu przy różnorodnej muzyce.

A co jeśli wolimy się zrelaksować? Kasia zdradziła mi, że jej ulubionym miejscem były tereny zielone nad Neckarem. – Można tam spacerować wzdłuż rzeki albo spotkać się ze znajomymi. Są one położone po przeciwnej stronie niż stare miasto, dlatego można podziwiać najpiękniejszą część Heidelbergu – zdradziła mi Kasia. Neckarwiese (Neckar Banks) to kilometrowy odcinek, na którym znajdują się tereny dla dzieci czy miejsce na grilla oraz piknik.

Epilog

Książe-elektor Karol Teodor w charakterze strażnika największej beczki wina, która znajduje się wewnątrz zamku, przez długi czas zatrudniał nadwornego karła Perkeo z Włoch. Gdy pytano go, czy nie napiłby się wina, odpowiadał „perche no?” – czemu nie?

Właśnie, czemu by nie odwiedzić romantycznego miasta?

*

Reportaż ukazał się na portalu studenckim Ciąg Dalszy Nastąpi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s