Norwegia. Polacy remontujący sklep Zara traktowani, jak w obozie pracy?


Fot. MOs810/CC 3.0Od tygodnia norweska prasa mówi o mobbingu na polskich pracownikach przy remoncie sklepu Zara. Inspektor pracy Erik Beck stwierdził, że to jest jeden z najpoważniejszych przypadków, jakie do tej pory widział.

Hiszpańska firma Inditex to właściciel popularnych marek odzieżowych (Bershka, Stradivarius, Zara, Pull & Bear). Jeden z jej sklepów w stolicy Norwegii poddano generalnemu remontowi. Serwis Pieniadze.wyborcza.pl informuje, że zatrudniono do tego spółkę Kotablue. Przy remoncie pracowało 14 Polaków, 6 Hiszpanów i 5 Portugalczyków.

Pracujący Polacy nie mieli wyrobionych norweskich dowodów zatrudnienia. Pracowali przez siedem dni w tygodniu po ponad 10 godzin dziennie, co przekracza maksymalny tygodniowy wymiar. Robotnicy zarabiali jedną czwartą minimalnej pensji i nie płacono im za nadgodziny.

Dziennikarzowi, Jakubowi Wątorowi udało się skontaktować z jednym z Polaków, który pracował w Oslo. Opowiada, że budynek miał być całkowicie wyremontowany. Kazano im wszystko wyrzucić na śmietnik, w tym trzy nowe komputery. Wtedy kierownik powiedział, że on chciał sobie jeden wziąć i teraz muszą mu go odkupić. Dodaje, że kierownik zamknął dwie z trzech toalet, zakręcił płytami dostęp do wind i rzeczy kazał nosić po schodach.

16 lipca kierownik zamknął w pomieszczeniu socjalnym dwóch Polaków. Po tym incydencie zgłosili się do inspekcji pracy. Serwis Pieniadze.wyborcza.pl informuje, że natychmiast wstrzymano wszelkie roboty. Firma Inditex ma zwrócić niepracującym już tam Polakom wszystkie pieniądze za przepracowane godziny. Inditex w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że „wymaga od swoich dostawców, by działali zgodnie z przepisami lokalnego rynku pracy – w tym przypadku norweskiego. Dlatego wszyscy pracownicy z Oslo, niezależnie od kraju, z którego pochodzą, otrzymają wynagrodzenie zgodnie z tymi przepisami”.

*

Tekst został opublikowany na portalu www.wiadomosci24.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s